Felnőtt tartalom!

Elmúltam 18 éves, belépek Még nem vagyok 18 éves
Ha felnőtt vagy, és szeretnéd, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használj szűrőprogramot.

A belépéssel elfogadod a felnőtt tartalmakat közvetítő blogok megtekintési szabályait is.

Iszunk

A magyar értelmiség előtt két út áll...

Hogyan került az e az ír whiskeybe?

A whiskey nem volt mindig whiskey – illetve ez attól is függött, az országon belül hol főzték. Főváros és vidék küzdelmének a gazdasági kényszer vetett véget.

whiskey_labels.jpg

A közvélekedéssel ellentétben az EU szabályai szerint az ír ital whisky és whiskey néven is nevezhető. Az ír whiskeységhez „mindössze” annyi kell, hogy az italt az ír szigeten készítsék, és alkoholtartalma legalább 40 százalékos legyen.

Carol Quinn, az Irish Distillers levéltárosa a cég midletoni archívumában járt utána, miért és mióta írják e-vel az ír whiskeyt.

A whiskey elnevezése a hatodik századra nyúlik vissza, amikor a francia gyümölcspárlat, „az élet vize”, az „Eau de vie” elkészítési technikáját Írországba vitték. Ebből született, tükörfordítással az „Uisce Beatha”.

És bár az írek whiskey iránti szenvedélye országszerte egyenletesen magas szintű, azért rivalizálás mindig akadt a főzdék között. Az ital aranykorában, a XIX. században különösen a dublini és az ország többi részén található főzdék között alakult ki törésvonal. A Dublinban főzött whiskeyket a „City” vagy „Parliament” névvel illették, míg a többi településen – főleg Corkban és Belfastban – készülők a „Country” nevet kapták. A fővárosiak különbnek tartották a maguk főzetét a vidékiekénél – részben arra alapozva, mert közelebb voltak a törvényhozáshoz, így szigorúbb ellenőrzésnek voltak kitéve -, és a jobb minőség és a megkülönböztetett eredet jelölésére kezdték el használni az e betűt a whiskey elnevezésben, míg a vidéki főzdék maradtak a whiskynél.

carol_quinn.jpg

A két világháború, az új vámok és az amerikai alkoholtilalom alatti hamisítványok miatti hírnévveszteség viszont majdnem padlóra küldte az ír whiskeyt. Hogy megfordítsák a trendet, 1966-ban a Power, a Jameson és a Cork Distilleries egyesülésével létrejött az Irish Distillers. Ekkor határozták el, hogy a hagyomány iránti tiszteletből, valamint az egységesítés jegyében whiskeynek fogják nevezni a termékeiket. Ezért van az, hogy míg a Jameson és a Power az alapítás óta whiskeyk, a Paddy címkéjén elsőként 1975-ben jelent meg az e, először csak az exportpiacokon, majd hamarosan belföldön is. Így vált az e betű a közös szenvedély és az iparági összefogás szimbólumává.

A bejegyzés trackback címe:

https://iszunk.blog.hu/api/trackback/id/tr8014156751

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Iszunk

Hiánypótlónak szánt hírblog. Borokról, (kézműves) sörökről sokan írnak, egyéb italokról meg szinte senki. Hazai és nemzetközi hírek, újdonságok, különlegességek. Egészségünkre!

Állandó oldalak

Facebook oldaldoboz

süti beállítások módosítása